آموزش کامل انتقال سایت از یک دامین به دامین دیگر

آموزش کامل انتقال سایت از یک دامین به دامین دیگر

انتقال سایت همیشه با دردسر هایی همراه است، اگر این کار با دقت صورت نگیرد عواقب بدی را به همراه دارد. انتقال سایت چندین حالت دارد، حالت اول به این شکل است که یک سایتی داریم که روی هاست های اشتراکی میزبانی می شود و پس از مدتی ترافیک سایت افزایش پیدا کرده اکنون می خواهیم سایت را به سرور اختصاصی انتقال بدهیم، در این حالت نباید سایت down شود می بایست ابتدا DNS ها را ست کرد سپس سایت را انتفال داد. البته این به همین سادگی که گفتم هم نیست :)

حالت دوم انتقال سایت از یک دامنه به دامنه دیگر است، این حالت معمولا زمانی رخ میدهد که دامنه فیلتر شده باشد یا اینکه بخواهیم دامین سایت را تغییر بدهیم.  چالش های حالت دوم بیشتر از حالت اول است، در حالت اول تمام فعالیت سمت بک اند انجام می شود اما در حالت دوم علاوه بر بک اند چالش هایی رو در زمینه سئو سایت دارید. در کل هرچه که هست نگران نباشید من 0 تا 100 این ماجرا را به شما خواهم گفت پس به رضا رحمتی همراه باشید.

انتقال سایت از یک دامین به دامین دیگر

دغدغه ای که اغلب وب مستران و کارفرمایان در مورد انتقال سایت از یک دامین به دامین دیگر دارند از دست رفتن رتبه کلمات کلیدی است، در صورتی که انتقال سایت از دامینی به دامین دیگر به درستی و طبق راهنمای گوگل صورت بگیرد رتبه کلمات کلیدی پس از مدت کوتاه 2 الی 4 هفته ای برمیگردد. ناگفته نماند ممکن است زمان بازگشت رتبه کلمات کلیدی به 2 ماه هم طول بکشید. لازم است بدانید انتقال کامل تمام سیگنال ها یکسال طول می کشد که این کاملا طبیعی است و ارتباطی به انتقال درست و اصولی سایت هم ندارد.

در صورتی که بهترین سئو کار دنیا هم سایتتان را انتقال دهد این وضعیت همچنان پابرجاست. خوب سراغ آموزش بریم; در صورتی که سوالی داشتید از بخش کامنت ها مطرح کنید.

گام اول: از وب سایت خود نسخه Backup تهیه کنید

در این آموزش ما فرض می کنیم شما قبلاً هاست و دامین برای سایتتان داشته اید. اکنون، شما باید همه چیز را برای انتقال بسته بندی کنید. در این مورد، این بدان معنی است که از وب سایت خود Backup تهیه کنید . سه راه اصلی برای انجام این کار وجود دارد.

از طریق وردپرس

خبر خوبی برای کسانی که سایت وردپرسی دارند داریم :) . اگر سایت وردپرسی دارید برای Backup همه چیز به یک افزونه وردپرس نیاز دارید . Duplicator ، UpdraftPlus و All-in-One WP Migration تنها سه مورد از گزینه های متعدد هستند. این افزونه های آسان برای استفاده به شما امکان می دهد از سایت وردپرس خود تنها با چند کلیک پشتیبان بگیرید. به عنوان مثال ، با استفاده از Duplicator ، باید:

 1. روی "Packages" و سپس "Create New" کلیک کنید. این بسته ای را ایجاد می کند که شامل تمام سایت و عناصر وردپرس شما ، به علاوه یک نصب کننده است.

 2. بسته آرشیو سایت را بارگیری کنید.

 3. از برنامه نصب برای باز کردن بسته بایگانی در محیط میزبانی جدید خود استفاده کنید.

روش cPanel

سطح بعدی استفاده از کنترل پنل وب سایت است. به عنوان مثال ، بسیاری از میزبان های وب محبوب از cPanel برای مدیریت فایل ها استفاده می کنند. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

 1. در cPanel ، به بخش "Files" بروید و روی "Backup Wizard" کلیک کنید.

 2. از دایرکتوری خانگی ، پایگاه های داده MySQL و فورواردرهای ایمیل نسخه پشتیبان تهیه کنید. در یک چین و چروک عجیب و غریب ، شما نمی خواهید یک نسخه پشتیبان کامل ایجاد کنید ، زیرا در واقع نمی توانید از آن بازیابی کنید.

 3. به cPanel میزبان وب جدید بروید. هر فایل پشتیبان را یک به یک بازیابی کنید.

روش FTP

اگر با کار در پشت سایت یک سایت آشنا هستید ، می توانید از فایل های سایت خود از طریق پروتکل انتقال فایل (FTP) و phpMyAdmin پشتیبان گیری کنید. شما می توانید پشتیبان FTP را با هر سرویس گیرنده FTP انجام دهید - ما FileZilla را توصیه می کنیم . علاوه بر این ، شما باید اعتبار ورود به سیستم سایت قدیمی را داشته باشید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

 1. با سرویس گیرنده FTP وارد سیستم شوید-یا از File Manager ساخته شده در بسیاری از کنترل پنل ها استفاده کنید-و محتویات پوشه "Public_HTML" را بارگیری کنید. 

 2. سپس باید phpMyAdmin را پیدا کنید. معمولاً در بخش "پایگاه های داده" کنترل پنل شما قرار دارد. روی برگه "Export" ، "Quick" به عنوان روش Export و "SQL" به عنوان قالب کلیک کنید. 

 3. روی "برو" کلیک کنید. با این کار یک فایل پایگاه داده ایجاد می شود که به طور خودکار در رایانه شما بارگیری می شود. 

 4. هر دو فرآیند را در دامنه جدید خود معکوس کنید.

2. تنظیمات DNS خود را بررسی کنید

آیا نام دامنه جدیدی از ثبت کننده دامنه مستقل به دست آورده اید؟ آیا دامنه جدید به عنوان بخشی از بسته میزبانی وب آمده است؟ صرف نظر از این ، مطمئن شوید که تنظیمات سیستم نام دامنه (DNS) شما صحیح است. 

یک رکورد DNS نام دامنه شما را به وب سایت و سرور شما پیوند می دهد. این سوابق DNS معمولاً در قالب یک آدرس IP ، زیرمجموعه چهار شماره (برای مثال 104.17.210.9) است. سرورهای نام عمومی نیز وجود دارند که به صورت URL ارائه می شوند. اینها را از ارائه دهنده میزبانی وب خود دریافت خواهید کرد. اگر ثبت کننده و میزبان وب شما یکسان هستند ، می توانید این مرحله را رد کنید. اگر نه ، باید آن اطلاعات را به ثبت کننده نام دامنه خود اضافه کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

 1. وارد حساب سرور دامنه جدید خود شوید و جزئیات سرور را بررسی کنید. این مورد در هر ارائه دهنده میزبانی در نقطه ای متفاوت خواهد بود. این باید شامل ضبط DNS و سرورهای نام شما باشد.

 2. وارد ثبت کننده دامنه خود شوید و پرونده DNS و سرورهای نام را ویرایش کنید تا با دامنه جدید شما مطابقت داشته باشد.

 3. منتظر بمانید ، زیرا ممکن است 24 تا 48 ساعت طول بکشد تا فرآیند کار کند.

3. انتقال فایلها به دامنه جدید

این مرحله اساساً عکس مرحله اول است. شما نیاز به بایگانی همه پرونده های فهرست اصلی سایت خود و همچنین پایگاه داده دارید که به سرور وب شما می گوید همه محتوا به کجا می رود. مهم است که مطمئن شوید هر دو در جای مناسب قرار دارند.

ابتدا ، باید مطمئن شوید که پایگاه داده ای در سایت جدید ایجاد شده است. (برای سایت های وردپرس ، این معمولا wp-config.php خواهد بود.) سپس ، با استفاده از phpMyAdmin ، محتوای فایل بایگانی را به پایگاه داده موجود وارد کنید. گزینه های "Import" را در phpMyAdmin انتخاب کنید ، فایل را در رایانه خود انتخاب کرده و روی "رفتن" کلیک کنید. این باید همه ورودی های پایگاه داده را از سایت قدیمی شما به سایت جدید وارد کند. اکنون می توانید فایل های سایت خود را منتقل کنید.

نحوه انتقال فایلها با استفاده از وردپرس

 1. در مرحله اول باید از بسته نصب و بایگانی که بارگیری کرده اید استفاده کنید. 

 2. از یک سرویس گیرنده FTP یا مدیر فایل داخلی برای اتصال به میزبان وب جدید خود استفاده کنید

 3. برای شروع فرآیند بازیابی ، روی نصب کننده کلیک کنید. 

UpdraftPlus و افزونه های مشابه ممکن است دارای گزینه کلون یا مهاجرت باشند که به شما امکان می دهد همه چیز را از یک فایل در رایانه خود بازیابی کنید.

نحوه انتقال فایلها با استفاده از cPanel

 1. اگر مسیر cPanel را طی کرده اید ، به سادگی به قسمت Backup Wizard در دامنه جدید خود بروید و سایت خود را از فایل های ایجاد شده قبلی بازیابی کنید. این گزینه "بدون سر و صدا ، بدون هیاهو" است.

نحوه انتقال فایلها با استفاده از FTP

 1. از یک سرویس گیرنده FTP یا مدیر فایل داخلی سایت برای اتصال به میزبان وب جدید خود استفاده کنید. 

 2. فایلها را از بایگانی فهرست اصلی سایت قدیمی خود در فهرست اصلی میزبان جدید بارگذاری کنید. 

 3. فایل پایگاه داده خود را بارگذاری کنید. فایل پایگاه داده باید در مرحله بعد روی سرور باشد ، بنابراین اکنون آن را بارگذاری کنید.

4. مطمئن شوید که صفحات را تغییر مسیر دهید

اگر می خواهید ترافیک به دامنه قدیمی شما راه پیدا کند تا به دامنه جدید شما راه پیدا کند ، باید سایت قدیمی را به سایت جدید هدایت کنید. در غیر این صورت ، افراد هنگام تلاش برای دسترسی به سایت شما در دامنه قدیمی خطای 404 Page Not Found را مشاهده می کنند. این مراحل را برای تنظیم تغییر مسیرها دنبال کنید:

 1. برای اتصال به ثبت کننده یا حساب میزبانی دامنه قدیمی خود از FTP یا File Manager استفاده کنید. 

 2. فایل .htaccess را ویرایش کنید. این در فهرست اصلی شما یا در همان پوشه پوشه wp-admin شما برای کاربران وردپرس خواهد بود. 

 3. فایل .htaccess را باز کرده و کد زیر را اضافه کنید:

Options +FollowSymLinksRewriteEngine onRewriteRule ^(.*) $ http://www.newsite.com/$1 [R = 301، L]#

 1. "newsite.com" را با نام دامنه جدید خود جایگزین کنید.

اکنون ، نام دامنه قدیمی شما باید به نام جدید شما تغییر مسیر دهد. در غیر این صورت ، باید با تیم پشتیبانی فنی سرویس میزبانی قدیمی خود برای کمک تماس بگیرید.

5. هرگونه پیوند شکسته را برطرف کنید

اگر همه چیز را درست انجام داده اید ، پیوندهای سایت جدید باید کار کنند. برخی پیوندها ممکن است به وب سایت قدیمی شما اشاره کنند که دیگر وجود ندارد ، بنابراین از w3C Link Checker ، Dead Link Checker یا Dr. Link Check برای کشف آن پیوندهای شکسته استفاده کنید. شما باید هر پیوند مرده را یک به یک تعمیر کرده و مکان آنها را با دست ویرایش کنید. هر چند ارزش تلاش را دارد.

6. Google را در مورد انتقال سایت مطلع کنید

آخرین مرحله این است که Google را از خانه جدید خود مطلع کنید! می توانید این کار را با استفاده از برخی ابزارهای خود Google انجام دهید. 

 1. اگر از کنسول جستجوی Google با دامنه قدیمی خود استفاده می کنید ، روی نماد چرخ دنده کلیک کنید و سپس "تغییر آدرس" را انتخاب کنید. 

 2. نام دامنه جدید خود را در اینجا وارد کنید و به Google اجازه دهید هدایت ترافیک جستجو را مدیریت کند.

شما همچنین می خواهید یک نقشه سایت XML برای دامنه جدید خود داشته باشید. اگر از وردپرس استفاده می کنید ، نحوه انجام این کار را در اینجا آورده ایم.

 1. افزونه Yoast SEO را نصب کنید. این افزونه به طور خودکار یک نقشه سایت XML در آدرس: http://newsite.com/sitemap_index.xml ایجاد می کند . خودشه!

اگر از سایتی که دارای وردپرس است استفاده نمی کنید ، گزینه های دیگری نیز وجود دارد. 

 1. برای ایجاد وب سایت جدید خود از XML-Sitemaps.com دیدن کنید. 

 2. فایل ایجاد شده را بارگیری کرده و سپس از یک سرویس گیرنده FTP یا File Manager برای بارگذاری فایل در فهرست اصلی سایت خود استفاده کنید. فایل باید "sitemap.xml" باشد ، به این معنی که آدرس اینترنتی آن عبارت است از: http://newsite.com/sitemap.xml

 3. سپس در بخش Google Search Consoles ، می خواهید روی "Sitemaps" در بخش "Index" کلیک کنید. سپس می توانید هر URL بالا را اضافه کرده و روی "ارسال" کلیک کنید. 

در حال حاضر ، گوگل می تواند وب سایت شما را با سهولت جستجو کند.

7. سایت خود را بررسی کنید

آخرین مرحله ساده است: دامنه جدید خود را بررسی کنید! مدتی وقت بگذارید تا روی سایت خود کلیک کنید تا مطمئن شوید همه پست ها ، تصاویر و ویدئوها در مکان صحیح خود قرار دارند. هر مورد مفقود شده را در پشتیبان خود برطرف کنید. 

اگر سایتی نسبتاً پرطرفدار دارید ، ممکن است وظیفه شماست که جامعه خود را از تغییر دامنه مطلع کنید. ممکن است با پیشرفت روند مهاجرت ، وقفه ای در سرویس داشته باشید و خوب است دلیل آن را به بازدیدکنندگان اطلاع دهید. به هر حال ، به خانه جدید خود در وب خوش آمدید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزبانی وب ، بهترین دوره ها برای یادگیری نحوه ایجاد وب سایت را بررسی کنید . هنگامی که سایت شما فعال شد ، از 10 نکته ساده اما قدرتمند SEO برای افزایش بازدید استفاده کنید.